Usługi adwokackie z zakresu prawa pracy kierowane są zarówno do potrzebujących pomocy prawnej z tego zakresu pracowników, jak i pracodawców. Prawo pracy to niezwykle rozbudowana gałąź polskiego systemu prawnego, która nierzadko poddawana jest wielu znaczącym nowelizacjom. Te zmiany, choć często niezbędne i pozytywne, sprawiają jednak, że wiele osób może czuć się nieco zagubionych, a zdarza się, że brak niezbędnej wiedzy prowadzi ich do szeregu problemów natury prawnej. Stosunki na linii pracownik – pracodawca mają szczególny charakter. Mimo wynikającego z nich podporządkowania jednej strony względem drugiej warto, aby realizowane były w zgodzie i wzajemnym zrozumieniu. Jednak w praktyce bywa różnie, a wtedy wsparcie prawnika może okazać się niezbędne. Kiedy warto poszukiwać pomocy i czego możemy oczekiwać od adwokata? O tym poniżej. Zapraszamy!

W czym może pomóc nam prawnik?

Oferty kancelarii adwokackich specjalizujących się w prawie pracy kierowane są do każdego, kto potrzebuje pomocy prawnej w tym zakresie. Na polskim rynku pracy od dłuższego już czasu przybywa obcokrajowców, którzy podejmując zatrudnienie nie zawsze dobrze orientują się wśród obowiązujących przepisów. Dlatego to właśnie oni coraz częściej stają się klientami kancelarii. Do najbardziej powszechnych usług, z których możemy skorzystać, należą zwłaszcza:

  • opinia w sprawie odpowiedzialności materialnej ponoszonej przez pracownika;
  • pomoc w rozwiązaniu konfliktów występujących pomiędzy pracodawcą a pracownikiem (na przykład sprawy dotyczące przywrócenia niesłusznie zwolnionego pracownika do pracy czy takie, które dotyczą przestępstwa mobbingu);
  • opinia i wyjaśnienie zawiłości wynikających z dokumentów (na przykład z umowy o pracę);
  • wyjaśnienie przepisów odnoszących się do zbiorowego prawa pracy;
  • opracowanie regulaminu pracy;
  • obrona interesów klienta przed sądem pracy;
  • wyjaśnienie zasad, na których powinien opierać się każdy stosunek pracy.

Gdzie poszukiwać pomocy?

Wiele kancelarii funkcjonujących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej świadczy pomoc właśnie z zakresu prawa pracy. To swoiste zainteresowanie tą tematyką spowodowane jest zwłaszcza tym, że w sądach wciąż przybywa spraw dotyczących tej właśnie gałęzi. Problemów wynikających ze stosunku pracy może być naprawdę wiele, a nieznajomość polskiego prawa może znaczenie utrudnić ich rozwikłanie. Dlatego też tak ważne jest to, aby zgłaszać się po pomoc do profesjonalistów odpowiednio wcześnie, kiedy jeszcze szanse na korzystne dla nas zakończenie sprawy są jak największe. Poszukując kancelarii, która poprowadzi naszą sprawę, warto zwracać uwagę na takie, które specjalizują się właśnie w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych, oraz mogą poszczycić się doświadczeniem i sukcesami w tym zakresie. Naprawdę warto poszukiwać adwokata, który nie tylko zna obowiązujące regulacje, ale potrafi również wyjaśnić je klientowi w zrozumiały sposób. W zawodzie tym, jak w każdym, w którym pracuje się z ludźmi i dla ludzi, ważna jest przede wszystkim empatia i szacunek.