Kiedy można żądać obniżenia alimentów?
Obowiązkiem rodziców jest wychowywanie dzieci i dostarczanie im środków do utrzymania. W przypadku rozwodu lub separacji rodzice muszą realizować wobec dzieci obowiązek alimentacyjny. Wysokość świadczenia, sposób i termin jego płatności mogą ustalić między sobą. Na ogół jednak roszczeń alimentacyjnych rodzice dochodzą w sądzie. Wysokość alimentów sąd zawsze ustala indywidualnie dla każdego dziecka. Bierze przy tym pod uwagę wysokość zarobków zobowiązanych rodziców. Warto pamiętać, że wysokość alimentów nie jest ustalana przez sąd raz na zawsze.
Kiedy jest możliwe obniżenie alimentów?
O alimenty mogą starać się nie tylko dzieci. Zgodnie z prawem, które obowiązuje w Polsce o alimenty mogą starać się także:
- rodzice od dzieci;
- małżonek od drugiego małżonka;
- uprawniony od rodzeństwa.
Na ogół jednak, gdy mówimy: „alimenty”, mamy na myśli te, które rodzice płacą na rzecz swoich dzieci. O zmianę wysokości alimentów może wystąpić nie tylko rodzic, który zajmuje się dzieckiem, ale także ten spełniający świadczenie. Rodzic, który płaci alimenty i chce, aby zostały one obniżone, musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Możliwość zmiany obowiązku alimentacyjnego dopuszcza art. 138 oraz art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. O obniżenie wysokości świadczenia alimentacyjnego można ubiegać się wtedy, gdy sytuacja finansowa osoby otrzymującej alimenty uległa poprawie. O zmianę orzeczenia w przedmiocie alimentów można wystąpić do sądu także wtedy, gdy obniżeniu uległa wysokość zarobków osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny.
Jak obniżyć alimenty na dziecko?
Przyczyn, dla których można wystąpić do sądu z wnioskiem o obniżenie alimentów na dziecko jest kilka. Sąd może obniżyć wysokość alimentów z powodu:
- utraty pracy przez zobowiązanego, ale musi to nastąpić z przyczyn od niego niezależnych;
- długotrwałego leczenia, które spowodowane jest chorobą lub wypadkiem;
- konieczności ponoszenia kosztów leczenia i rehabilitacji;
- podjęcia przez uprawnionego pracy zawodowej;
- otrzymanie spadku przez uprawnionego;
- uzyskanie stypendium, ale tylko w niektórych przypadkach.
Również zawarcie drugiego małżeństwa i narodziny kolejnego potomstwa to okoliczności, kiedy zobowiązany może wystąpić do sądu o zmniejszenie obowiązku alimentacyjnego. Na ogół sprawy o obniżenie alimentów trwają bardzo długo. Należy pamiętać, że do chwili zakończenia postępowania osoba zobowiązana musi płacić alimenty w dotychczasowej wysokości. Dlatego warto złożyć nie tylko wniosek o obniżenie alimentów, ale także o zabezpieczenie roszczenia na czas postępowania. Jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony przez sąd, to zobowiązany już w trakcie postępowania będzie płacił obniżone świadczenie. Do pozwu należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają obecną sytuację, na przykład pogorszenie się sytuacji finansowej czy zawarcie kolejnego małżeństwa.
Wysokość ustalonych alimentów czy to w drodze ugody, czy też na drodze postępowania sądowego może zostać zmieniona. Osoby, które chcą płacić świadczenie alimentacyjne w obniżonej wysokości muszą złożyć w sądzie pozew o obniżenie alimentów.