Jak się rozwieść, gdy nie wiemy gdzie przebywa współmałżonek?
Truizmem byłoby stwierdzenie, że nie każde małżeństwo jest udane. Zaawansowany rozkład pożycia częstokroć nieuchronnie prowadzi do rozstania, które, zależnie od okoliczności danej sprawy, może przebiec w sposób mniej lub bardziej skomplikowany. Czy decydując się na rozwód z małżonkiem, którego miejsce pobytu nie jest znane, powinniśmy przygotować się na jakiekolwiek niedogodności z tym związane? Jak przeprowadzić rozwód, kiedy nie znamy miejsca pobytu małżonka?
Pozew o rozwód – wymogi formalne
Pozew o rozwód musi spełniać kilka wymogów formalnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w pozwie powinny znaleźć się podstawowe dane obojga małżonków – ich imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania, a ponadto sprecyzowanie żądań małżonka wnoszącego pozew wraz z ich uzasadnieniem.
- bez orzekania o winie;
- z winy pozwanego;
- z winy obojga małżonków.
W przypadku posiadania wspólnych dzieci, w pozwie należy również określić swoje oczekiwania w zakresie opieki nad nimi. Nadto uzasadnione jest zamieszczenie w pozwie wniosków w przedmiocie dopuszczenia i przeprowadzenia konkretnych dowodów. UWAGA: pozew będzie przyjęty tylko wówczas, gdy zostanie złożony w dwóch egzemplarzach. Jeden zostanie dołączony do akt sprawy, a drugi trafi w ręce strony pozwanej. Wymagane jest też dołączenie do pozwu kilku dokumentów – odpisu aktu małżeństwa, odpisów aktów urodzenia małoletnich dzieci, jeśli małżonkowie takie posiadają, a także innych dokumentów, jeśli mają one znaczenie dla sprawy.
Ostatnim wymogiem, który trzeba spełnić, składając pozew o rozwód, jest uiszczenie opłaty sądowej. Wynosi ona 600 złotych.
Uprawdopodobnienie bezskuteczności ustalenia adresu małżonka i wniosek o ustalenie kuratora
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w pozwie rozwodowym powinny znaleźć się dokładne dane strony pozwanej włącznie z jej adresem zamieszkania. Co jednak w sytuacji, jeśli nie dysponujemy taką informacją? Poszukiwania zacząć można od złożenia wniosku o udostępnienie danych z bazy PESEL. Uzasadniając wniosek, należy wskazać na chęć złożenia pozwu o rozwód i brak wiedzy na temat aktualnego miejsca zamieszkania małżonka. Sprawdzić warto również Krajowy Rejestr Karny. Może bowiem okazać się, że małżonek popełnił przestępstwo i jego aktualne miejsce pobytu to jeden z wielu działających na terenie kraju zakładów karnych. Jeśli żadna z tych metod nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, sąd może postanowić o ustanowieniu kuratora dla małżonka, którego miejsce pobytu nie zostało ustalone. Istotne jest jednak, aby powód uprawdopodobnił, że nie wie, gdzie aktualnie przebywa małżonek, z którym chce się rozwieść.
Samo oświadczenie powoda o niedysponowaniu informacją o miejscu pobytu współmałżonka to dla sądu niewystarczająca podstawa do ustanowienia kuratora. Należy wskazać, jakie działania podjęliśmy, aby ustalić miejsce pobytu małżonka. Przydadzą się więc informacje uzyskane ze wskazanych wyżej baz danych. Dopuszczalne jest również wnioskowanie o powołanie świadków, którzy być może wiedzą, gdzie pozwany przebywa. Jeśli sąd uwzględni złożony wniosek, zostanie ustanowiony kurator, który będzie brał udział w dalszym postępowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z pewną komplikacją: nie jest możliwe, aby kurator zgodził się na rozwód bez orzekania o winie. Obowiązkiem sądu będzie więc ustalenie, kto odpowiada za rozpad związku. Uzyskanie rozwodu, kiedy nie potrafimy wskazać miejsca pobytu małżonka, jest możliwe. Wiąże się jednak z dużo bardziej skomplikowaną procedurą i wymaga od powoda podjęcia działań, które mogą znacznie wydłużyć postępowanie w sprawie o rozwód.