Podwyższenie alimentów, od czego zacząć?
Alimenty na dziecko mają pokrywać jego usprawiedliwione potrzeby. Wraz z wiekiem potrzeby dziecka rosną, a to oznacza, że wysokość przyznanych przez sąd alimentów może ulec zmianie. Warto więc wystąpić do sądu o ich podwyższenie.
Kiedy jest możliwe podniesienie alimentów?
Płacenie alimentów na dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, jest jednym z obowiązków rodziców. Wysokość zasądzonych przez sąd alimentów zależy nie tylko od usprawiedliwionych potrzeb dziecka, ale także od możliwości finansowych rodzica zobowiązanego. Z obowiązku tego rodzic zobowiązany może zostać zwolniony tylko w szczególnych przypadkach, na przykład wtedy, gdy dorosłe dziecko uporczywie nie chce podjąć pracy.
W chwili orzekania o wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę potrzeby dziecka oraz zarobkowe i majątkowe możliwości osoby zobowiązanej. Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka zalicza się koszty utrzymania związane z jego edukacją. Gdy pojawia się choroba i konieczny jest zakup drogich leków czy prowadzenie rehabilitacji – usprawiedliwione potrzeby dziecka rosną. Tymczasem co do zasady alimenty zasądzone przez sądy zależą od wielu czynników. W sytuacji, gdy potrzeby dziecka się zwiększają, można wystąpić do sądu o ich podwyższenie. Uprawnione do alimentów dziecko może domagać się ich zwiększenia także wtedy, gdy nastąpiło zwiększenie możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do ich płacenia.
Jak podwyższyć alimenty na dziecko?
Zwiększenie kwoty zasądzonych alimentów następuje na mocy wyroku sądu. Dlatego też należy wnieść do wydziału rodzinnego sądu rejonowego pozew o podwyższenie alimentów. Pozew może zostać złożony – w zależności od swobodnej decyzji – do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego lub dla miejsca zamieszkania powoda. Jeśli dziecko otrzymujące świadczenie alimentacyjne jest nieletnie, pozew w jego imieniu składa opiekujący się nim przedstawiciel ustawowy. W pozwie należy nie tylko określić wartość przedmiotu sporu, ale także uzasadnić, dlaczego wnosimy o zmianę wysokości alimentów.
Do pozwu należy dołączyć:
- zestawienie miesięcznych wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka – dołączamy rachunki i faktury;
- zaświadczenie o uczestnictwie w dodatkowych zajęciach;
- zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studia;
- rachunki za wizyty lekarskie, leki,
- inne istotne dokumenty potwierdzające konieczność ponoszenia wydatków na utrzymanie dziecka.
Do sądu należy przedstawić także zaświadczenie o zarobkach rodzica, u którego przebywa dziecko. Gdy zmianie uległa sytuacja zarobkowa bądź majątkowa osoby zobowiązanej (zmieniła pracę na lepiej płatną czy awansowała), również należy to udowodnić, na przykład wykazując zeznanie podatkowe. Pozew o alimenty czy podwyższenie alimentów jest zwolniony z opłat sądowych. Do pozwu można dołączyć także wniosek o załączenie akt postępowań, w których zasądzone zostały wcześniejsze alimenty oraz – jeśli był orzeczony – wyrok rozwodowy. Jednakże zgodnie z dominującym poglądem sądów takie działanie może zostać uznane za nieprawidłowe, a wniosek w zakresie obejmującym dołączenie całych akt poprzednich spraw zostanie oddalony. Pomimo tego sąd będzie mógł dołączyć do akt sprawy wybrane dowody z akt poprzednich postępowań.
Możliwość przedłożenia pozwu o podwyższenie alimentów możliwa jest zawsze wtedy, gdy następuje wzrost możliwości finansowych osoby zobowiązanej lub potrzeb uprawnionego do alimentów dziecka.