+48 501 177 089
kancelaria@mbrp.pl
+48 501 177 089
MBRP
Adwokat rozwodowy
  • Strona główna
  • O nas
  • Zapytaj o rabat
  • Blog
  • Kontakt
Umów konsultację
20 września 2021

Co w sytuacji, gdy rodzic nie interesuje się dzieckiem?

Joanna Zbierzchowska-Ochałek Prawo rodzinne kontakty z dzieckiem po rozwodzie

Obowiązek wychowywania dziecka spoczywa na obojgu rodzicach. Często – szczególnie po rozwodzie – zdarza się jednak, że rodzic nie interesuje się dzieckiem. Co drugi rodzic może zrobić w takiej sytuacji?

Sądowe ustalenie kontaktów z dzieckiem

Kontakty z dzieckiem jest nie tylko prawem, ale także obowiązkiem każdego rodzica. Kontakty obejmują przede wszystkim odwiedziny i spotkania. Ale kontaktem jest też porozumiewanie się z dzieckiem na odległość przez telefon lub komunikator internetowy, korespondowanie z dzieckiem czy zabieranie go poza miejsce stałego pobytu. Bardzo często zdarza się, że po rozwodzie rodzic nie wykazuje zainteresowania kontaktowania się z dzieckiem. W takiej sytuacji możliwe jest złożenie do sądu wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Wniosek może złożyć także rodzic, któremu drugi z rodziców utrudnia lub wręcz uniemożliwia kontakty z dzieckiem. Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem składa się do wydziału rodzinnego sądu rejonowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka. Złożenie wniosku wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Sądowa opłata wynosi obecnie 100 zł. 

We wniosku należy wskazać nie tylko dane dziecka, ale też szczegółowo opisać sposób i częstotliwość kontaktów z dzieckiem. Od wniesienia wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem do wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia może upłynąć naprawdę mnóstwo czasu. Kontakty z dzieckiem można jednak zabezpieczyć już na czas toczącego się postępowania. Wymaga to jednak złożenia odrębnego wniosku lub zawarcia stosownych żądań we wniosku głównym. Do wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem należy dołączyć jego akt urodzenia.

Wniosek o egzekucję kontaktów z dzieckiem z zagrożeniem nakazu zapłaty

Sytuacje, w których mimo ustalenia przez sąd zasad kontaktów z dzieckiem, drugi rodzic nie spotyka się z dzieckiem nie należą do rzadkości. W takiej sytuacji można złożyć wniosek o egzekucję kontaktów z dzieckiem. Wniosek ten składa się do wydziału rodzinnego i opiekuńczego sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Co ważne, wniosek taki może złożyć nie tylko osoba, u której dziecko stale przebywa, w stosunku do rodzica, który odmawia kontaktów z dzieckiem. Może też go złożyć rodzic, któremu drugi rodzic utrudnia kontakt z dzieckiem. Egzekucja postanowienia o kontaktach z dzieckiem odbywa się w dwóch etapach. Etap pierwszy to zagrożenie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej rodzicowi, który nie wykonuje orzeczenia sądu. Etap drugi obejmuje nakazanie zapłaty określonej kwoty. W sytuacji, gdy sąd nakaże zapłatę należnej sumy pieniędzy, a postanowienie uprawomocni się, komornik rozpocznie postępowanie egzekucyjne.

Prawo do spotkań z dzieckiem ma każdy rodzic, nawet ten, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeśli po rozwodzie jedno z rodziców nie interesuje się dzieckiem bądź kontakt z dzieckiem jest utrudniony, możliwe jest złożenie do sądu wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Kiedy można żądać obniżenia alimentów? Egzekucja kontaktów, czyli jak skutecznie zmusić rodzica do wydawania dziecka

Related Posts

Prawo rodzinne

Egzekucja kontaktów, czyli jak skutecznie zmusić rodzica do wydawania dziecka

Prawo rodzinne, Rozwód

Jak się szybko rozwieść?

Alimenty, Prawo rodzinne

Czy można żądać uchylenia obowiązku alimentacyjnego na pełnoletnie dziecko?

E-mail: kancelaria@mbrp.pl | Telefon: +48 501 177 089

Umów konsultację
MBRP
  • Rozwód
  • Podział majątku