Jak się szybko rozwieść?
Coraz więcej małżeństw decyduje się na rozwód. Jest to bardzo duże obciążenie psychiczne, które potęgują jeszcze długi czas oczekiwania na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy oraz długo trwające postępowanie sądowe. Wiele osób zastanawia się więc, czy można się rozwieść szybko i bez stresu. Okazuje się, że można.
5 kroków do szybkiego rozwodu
Jest kilka sposobów na to, aby rozwieść się naprawdę szybko. Nieco różnią się one między sobą stopniem skomplikowania i szybkością załatwienia sprawy.
Poprawnie napisany pozew rozwodowy
Osoby, które chcą się szybko rozwieść powinny sformułować pozew rozwodowy w taki sposób, aby jego treść została ograniczona jedynie do zakresu wymaganego przez przepisy prawa. Treści niezbędne, które muszą znaleźć się w pozwie rozwodowym określa art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego. Niezbędne jest poprawne oznaczenie nie tylko strony pozwanej, ale także powodowej. Koniecznie należy też poprawnie oznaczyć sąd. Należy pamiętać, że popełnienie w piśmie procesowym (a takim dokumentem jest pozew rozwodowy) błędów formalnych będzie skutkować wezwaniem przez sąd do ich poprawienia lub uzupełnienia w terminie tygodniowym. Pozew sporządza się w dwóch egzemplarzach, które należy złożyć we właściwym sądzie.
Uiszczenie opłaty przed wniesieniem pozwu
Opłata sądowa od pozwu o rozwód obecnie wynosi 600 zł. Jest uiszczana przez małżonka, który występuje z powództwem o rozwód. Kwotę tę można przelać na rachunek bankowy sądu lub wpłacić w kasie sądowej. W celu przyspieszenia sprawy do pozwu warto dołączyć potwierdzenie wpłaty. Powód może ubiegać się o zwolnienie od ponoszenia opłaty, ale wpłynie to na wydłużenie postępowania.
Zgodność małżonków co do rozwiązania małżeństwa
Postępowanie rozwodowe może zakończyć się na pierwszej lub drugiej rozprawie, ale małżonkowie muszą być zgodni co do tego, że chcą rozwiązać małżeństwo przez rozwód. Odmowa wyrażenia przez współmałżonka zgody na rozwód wydłuży postępowanie. Pozew o rozwód wnosi tylko jeden z małżonków, a drugi będzie zobowiązany do złożenia odpowiedzi na pozew.
Uregulowane kontakty z dziećmi/alimenty
Także w sprawach rozwodowych, w których pojawia się kwestia powierzenia opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, postępowanie nie musi trwać miesiącami. Rodzice mogą zawrzeć pisemne porozumienie, w którym ustalą to, z kim dziecko zamieszka, sposób kontaktów z nim oraz wysokość alimentów. Należy pamiętać, że zawartego przez rodziców porozumienia sąd może nie zatwierdzić. Dobro dziecka jest bowiem nadrzędne.
Rezygnacja z dodatkowych orzeczeń (podział majątku/orzeczenie o winie)
Rezygnacja w pozwie z wniosków o wydanie dodatkowych orzeczeń może sprawić, że sąd orzeknie wyrok rozwiązujący małżeństwo już na pierwszej rozprawie. Aby postępowanie nie zostało wydłużone, nie należy wnosić o podział majątku wspólnego. Na szybki rozwód nie ma też co liczyć w razie dochodzenia winy współmałżonka za rozpad małżeństwa. Pisząc pozew rozwodowy, powód musi wskazać, że w postępowaniu rozwodowym nie wnosi o orzeczenie o winie pozwanego małżonka. Współmałżonek musi oczywiście wyrazić na to zgodę w odpowiedzi na pozew.
Sprawa o rozwód wcale nie musi trwać długo, można ją przyspieszyć. Małżonkowie powinni jednak zawrzeć między sobą porozumienie. Do tego wszelkie żądania i wnioski dowodowe oraz samo porozumienie muszą zostać prawidłowo sformułowane.