
Rozwód to często skomplikowany proces, którego skutki wpływają na każdy aspekt naszego życia. Biorąc pod uwagę mnóstwo szczegółów finansowych, praktycznych i emocjonalnych, które należy uporządkować, nie jest zaskakujące, że tak wiele par popełnia krytyczne błędy na drodze do rozwodu.
Decyzja, czy twoje małżeństwo się skończyło, czy też jest jeszcze szansa, aby je ratować, nie jest oczywiście wyborem, który przychodzi łatwo. Jako adwokat specjalizujący się w rozwodach, przedstawiam tematy najczęściej poruszane podczas spotkań z klientami. Z pewnością znajdziesz tu odpowiedzi, które rzucą, choć odrobinę światła na zawiły temat rozwodu.
Spis treści
- Jak przygotować się do rozwodu
- Rozwód
- W jakich sytuacjach sąd może nie udzielić rozwodu
- Pozew rozwodowy
- Gdzie złożyć pozew o rozwód
- Uzasadnienie pozwu o rozwód
- Przyczyny rozpadu małżeństwa
- Niezgodność charakterów
- Rozwód bez orzekania o winie
- Rozwód z orzekaniem o winie
- Rozwód za porozumieniem stron
- Mediacje rodzinne
- Odpowiedź na pozew o rozwód
- Separacja a rozwód
- Rozwód kościelny
- Ślub konkordatowy a rozwód
- Ile trwa rozwód
- Ile kosztuje rozwód
- Jak wygląda sprawa rozwodowa
- Jakie pytania zadaje sąd
- Świadkowie na rozwodzie
- Wzruszenie wyroku rozwodowego
- Alimenty na dzieci
- Alimenty na żonę lub męża
Jak przygotować się do rozwodu?
Niezależnie od tego, czy decyzja o rozwodzie została podjęta, czy dopiero kompletujesz informacje na temat jego przebiegu, są pewne kwestie, które się nie zmieniają. Wbrew powszechnej opinii rozwód wcale nie musi oznaczać długoletniej walki między dwojgiem dorosłych, w której cierpią ich dzieci i najbliżsi. Oczywiście zdarzają się skomplikowane rozstania, ale w większości przypadków do rozwodu dochodzi już na pierwszej rozprawie. Często sprawa rozstrzyga się w trakcie mediacji rodzinnych, a do sądu składany jest pozew o rozwód za porozumieniem stron.
Tak naprawdę wszystko zależy od tego jak przygotujesz siebie i swoją rodzinę do tego procesu, oraz od tego, w jakiej atmosferze zostanie przekazana informacja o wniesieniu pozwu rozwodowego.
Rozwód to sprawa niezwykle angażująca emocjonalnie obie strony, dlatego warto spróbować już w przypadku rozważania zakończenia małżeństwa skonsultować się z doradcą prawnym. Oszczędzi to sporo zmartwień i być może zapobiegnie złości związanej z początkowym etapem rozstania.
Adwokat lub doradca prawny przeanalizuje wszystkie aspekty wspólnoty małżeńskiej i już na pierwszym spotkaniu określi jak może wyglądać jej zakończenie.
Rozwód
Rozwód możemy uzyskać wyłącznie wyrokiem sądu, który zapada w razie ustalenia, że między małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Ponadto nie zachodzą negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu.
Zupełny rozkład pożycia jest tożsamy z ustaniem więzi łączących małżonków. Dotyczy to między innymi więzi fizycznej, emocjonalnej i gospodarczej. Przy czym częściowe trwanie więzi gospodarczej wynikłe np. z tego, że małżonkowie w dalszym ciągu zamieszkują razem lub spłacają wspólne zobowiązania nie stoi na przeszkodzie do wniesienia pozwu.
Z trwałym rozkładem pożycia małżeńskiego spotykamy się gdy trwa na tyle długo, że nie daje realnych szans na ponowne zjednanie małżonków.
W jakich sytuacjach sąd może nie udzielić rozwodu?
Zdarzają się sytuacje, w których nawet mimo wystąpienia pozytywnych przesłanek do udzielenia rozwodu, sąd oddala wniosek. Stanie się tak wtedy, gdy zostaną ujawnione tzw. przesłanki negatywne.
Przeszkodami do udzielenia rozwodu mogą być:
- Dobro małoletnich dzieci;
Podczas rozpatrywania wniosku rozwodowego sąd ma na uwadze przede wszystkim dobro dzieci. Mowa tu o tym, aby ich potrzeby emocjonalne i materialny były zaspokojone w stopniu przynajmniej takim jak dotąd.
- Wyłączna wina małżonka, który wnosi o rozwód;
Jako przesłankę negatywną sąd może uznać sytuację, w której rozwód wnioskuje strona wyłącznie winna rozkładu małżeństwa. Często zdarza się tak, w przypadku gdy jedno z małżonków nalega na rozwód, a drugie chce ratować związek. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być separacja, o czym wspominamy w niżej.
- Choroba jednego z małżonków;
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego małżonkowie są zobowiązani do wspólnej pomocy. W związku z tym, w przypadku choroby fizycznej jednego z małżonków sąd może oddalić wniosek o rozwód, nawołując powoda do spełnienia swojego obowiązku i udzielenia opieki i wsparcia choremu małżonkowi. Choroba fizyczna, w przeciwieństwie do psychicznej, umożliwia pozostanie małżonków w więzi emocjonalnej, a udzielenie rozwodu byłoby wówczas sprzeczne z zasadami moralności.
Pozew rozwodowy
Pozew rozwodowy zawiera przede wszystkim żądanie rozwiązania małżeństwa. Konieczne jest również wskazanie, czy wnosimy o rozwód z orzekaniem o winie, czy bez.
Na jego podstawie Sąd wyda wyrok dlatego bardzo istotne jest staranne wypełnienie wniosku. Niezawarcie informacji może skutkować niepożądanym wyrokiem, a późniejsze ich uzupełnianie jest aktualnie niemożliwe.
Jest on niezbędny do wydania wyroku sądowego, a od jego wypełnienia zależy przebieg całej rozprawy.
Co powinien zawierać pozew rozwodowy?
Podstawowe pismo powinno zawierać:
- żądanie rozwiązania małżeństwa (pozew o rozwód);
- określenie okoliczności rozpadu (uzasadnienie pozwu o rozwód);
- dowody potwierdzające owy rozpad (dokumenty, wiadomości, fotografie, zeznania świadków).
Oprócz żądania rozwiązania małżeństwa w pozwie o rozwód można również wnioskować o:
- uznanie wyłącznej winy współmałżonka (Pozew o rozwód z orzekaniem o winie);
- orzeczenie o użytkowaniu, podziale lub przyznaniu jednemu z małżonków wspólnego mieszkania;
- podział majątku;
- podział opieki nad dziećmi i alimenty.
Należy pamiętać, że pozew rozwodowy musi spełniać wymogi pisma procesowego, czyli zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego pozew jest skierowany;
- imię i nazwisko oraz adresy miejsca zamieszkania powoda, oraz pozwanego,
- oznaczenie rodzaju pisma (pozew o rozwód);
- podpis powoda;
- wymienienie załączników (np. dokumentów stanowiących dowody w sprawie).
Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Pozew rozwodowy składa się do Sądu Okręgowego właściwego dla ostatniego wspólnego adresu zamieszkania małżonków (jeśli choć jeden z nich dalej tam mieszka). W przypadku braku wspólnego adresu lub gdy żadne z małżonków już tam nie zamieszkuje, wniosek składa się w Sądzie Okręgowym właściwym miejscu zamieszkania pozwanego.
Pozew należy złożyć w dwóch egzemplarzach, gdyż jeden z nich trafia do małżonka.
Uzasadnienie pozwu o rozwód
Aby uzyskać rozwód, musimy przekonać sąd o tym, że doszło do całkowitego i nieodwracalnego rozkładu małżeństwa. Cel ten osiągniemy za pomocą jednego z kluczowych elementów pozwu rozwodowego, jakim jest jego uzasadnienie.
Uzasadnienie powinno opisywać zwięzłą historię małżeństwa ze wskazaniem momentu jego rozpadu. Nie bez znaczenia pozostają też okoliczności, które do niego doprowadziły, takie jak alkoholizm, zdrada czy niezgodność charakterów.
Ze względu na to, że każda relacja małżeńska jest inna, nie ma jednego wzoru uzasadnienia, niemniej jednak, jako pismo sądowe, powinniśmy się skupić wyłącznie na suchych faktach, a unikać wylewania emocji na papier.
Przyczyny rozpadu małżeństwa
U podstaw rozłamu małżeństwa najczęściej stoją kłótnie. Między małżonkami zwykle tworzy się napięcie powstałe w efekcie zderzenia się oczekiwań oraz rzeczywistości. Często dzieje się tak, gdy fundamentalne elementy związku nie zostały dopracowane jeszcze zanim doszło do zawarcia małżeństwa.
Jako przyczyny rozpadu małżeństwa często podawane są:
- finanse;
- niedogadanie w kwestii wychowania dzieci;
- niechęć posiadania dzieci;
- bezpłodność;
- zaniedbanie.
Niezgodność charakterów
Niezgodność charakterów to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów. Zwykle jest ona stosowana w przypadku, gdy strony chcą polubownie i szybko się rozwieść.
Jednak nawet w przypadku zgodności małżonków co do rozstania, należy pamiętać o napisaniu uzasadnienia, gdyż w przypadku jego braku lub skromnej treści, sąd może oddalić pozew jako bezzasadny.
Rozwód bez orzekania o winie
Wnosząc o rozwód klientom często zależy na szybkim przebiegu sprawy i zminimalizowaniu formalności. Decydują się wtedy na rozwód bez orzekania o winie.
Sprawa rozwodowa bez orzekania o winie często rozpatrywana jest już na pierwszym posiedzeniu, więc jest to skuteczny sposób na szybki rozwód.
Dlaczego orzekanie o winie jest ważne?
Osoba winna rozkładu małżeństwa ma obowiązek alimentacyjny wobec pozwanego. Orzeczenie winy otwiera zatem drogę do późniejszego ubiegania się o alimenty na rzecz pozwanego, jednak nie oznacza ona automatycznego ich przyznania.
O alimenty od byłego małżonka można ubiegać się wtedy gdy sytuacja materialna miałaby się pogorszyć wskutek rozwodu.
Należy również zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny kończy się z momentem ponownego zawarcia związku niewinnego małżonka.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, aby uzyskać alimenty należałoby udowodnić, że znajdujemy się w niedostatku. Alimenty zostają wtedy przyznane na okres 5 lat z możliwością przedłużenia.
Rozwód z orzekaniem o winie
Często oprócz wspomnianego powyżej obowiązku alimentacyjnego zależy nam po prostu na uznaniu winy strony przeciwnej. Wówczas w pozwie o rozwód wnioskujemy o uznanie winy pozwanego.
Wobec powyższego sąd może uznać, że:
- winnym rozkładu pożycia jednego z małżonków;
- winę za rozkład pożycia ponoszą obydwoje małżonkowie;
- rozkład pożycia nastąpił bez winy żadnej stron – gdy małżonkowie zgodnie złożą taki wniosek;
- rozkład pożycia nastąpił bez winy którejkolwiek ze stron – gdy orzeczenie o winie nie jest możliwe (np. z powodu choroby psychicznej).
Wnosząc pozew o rozwód z orzekaniem o winie możesz zatem wygrać sprawę (sąd uzna wyłączną winę współmałżonka), przegrać (sąd uzna, że małżeństwo rozpadło się z Twojej winy) lub zremisować (gdy sąd uzna, że wina jest wspólna).
Warto zaznaczyć, że jeżeli małżonkowie zmienią zdanie co do winy w trakcie trwania sprawy, mogą cofnąć swój wniosek.
Rozwód za porozumieniem stron
Rozwód za porozumieniem stron jest efektem wspólnych negocjacji i ustaleń małżonków jeszcze przed wniesieniem pozwu. Sędzia, który z urzędu musi stwierdzić, czy ustanie małżeństwa ma postać trwałą i zupełną, ma znacznie ułatwioną pracę co przekłada się na znaczne skrócenie rozprawy.
Zważywszy na brak konieczności przesłuchiwania świadków i okazywania dowodów często jest to jedyna rozprawa, jaka się odbywa. Wskutek tego możemy liczyć uzyskanie rozwodu nawet w ciągu 3 miesięcy od złożenia pozwu.
Porozumienie z małżonkiem w kwestii rozwodu jest najszybszym sposobem na zakończenie związku.
Aby doszło do rozwodu za porozumieniem stron należy ustalić dalsze postępowanie w sprawie:
- dzieci;
Chodzi tu głównie o miejsce stałego pobytu dziecka oraz o wysokość alimentów. Sprawa dotycząca kontaktów z dziećmi nie musi, ale może być rozstrzygana razem z rozwodem.
- majątku;
Podziału majątku możemy dochodzić na odrębnym podstępowaniu. Narażamy się jednak wtedy na kolejne miesiące oczekiwania na całkowite rozstrzygnięcie sprawy.
W razie problemu w uzgodnieniu niektórych punktów spornych możemy liczyć na pomoc sądu, która zostanie udzielona w trakcie trwania rozprawy.
Odpowiedź na pozew o rozwód
Otrzymanie pozwu o rozwód wiąże się z koniecznością udzielenia odpowiedzi przez stronę pozwaną. Istotne jest, że sąd zobowiązuje do udzielenia takiej odpowiedzi w czasie nie dłuższym niż 14 dni od otrzymania dokumentów (zgodnie z czasem nadania przesyłki).
Pismo zatytułowane „Odpowiedź pozwanego na pozew o rozwód” nadajesz wówczas na adres właściwego sądu.
Co powinno być zawarte w odpowiedzi na pozew o rozwód?
- Czy wnosisz o orzeczenie rozwodu, czy o oddalenie wniosku pozwanego?
- Jaki masz stosunek do orzekania o winie?
- Czy wnioskujesz o alimenty w swoim imieniu lub na rzecz małżonka?
- Odpowiedź na kwestię dotyczącą opieki nad dziećmi.
W odpowiedzi na pozew rozwodowy możesz zawrzeć również dodatkowe wnioski regulujące sprawy ważne dla Ciebie, a nieuwzględnione w oryginalnym pozwie.
Separacja a rozwód
Separacja w pewnym stopniu przypomina rozwód. Podczas wnioskowania o nią ustala się te same kwestie dotyczące alimentów, opieki nad dziećmi czy majątku.
Jest ona stosunkowo łatwiejsza do uzyskania i może stanowić pewnego rodzaju ratunek, gdy współmałżonek nie zgadza się na rozwód. Do uzyskania separacji nie jest bowiem konieczna jego zgoda.
Zatem nawet jeśli wnioskowałeś o rozwód, a jesteś osobą wyłącznie winną rozpadu małżeństwa, może to być odpowiedni sposób na rozstanie.
Jednak nie tylko w tej sytuacji separacja sprawdzi się jako optymalne wyjście z kryzysu rodzinnego. Jest ona warta do rozważenia również w przypadku gdy uważasz, że są jeszcze szanse na uratowanie związku.
Separacja nie sprawdzi w przypadku gdy nie widzisz żadnych szans na porozumienie lub gdy chcesz w przyszłości zawrzeć ponownie związek małżeński.
Należy również zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku rozwodu, uzyskanie orzeczenia separacji jest uzależnione od udowodnienia przesłanek pozytywnych i braku występowania przesłanek negatywnych, o których była mowa powyżej.
Rozwód kościelny
Rozwód kościelny, a poprawnie mówiąc unieważnienie ślubu kościelnego może mieć miejsce tylko w przypadku ujawnienia wcześniej ukrytych przeszkód do jego zawarcia.
W sytuacji stwierdzenia zasadności przeszkód kościół uznaje, że ślub nie powinien był zostać udzielony, a następnie udziela anulacji. Do owych przeszkód zaliczają się m.in:
- impotencja;
- niewystarczający wiek;
- małżeństwo z inną osobą;
- święcenia, śluby lub profesja zakonna;
- przymus lub uprowadzenie;
- pokrewieństwo;
- powinowactwo;
- pokrewieństwo prawne (adopcja);
- umyślne wprowadzanie w błąd;
- poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich.
Przyczyną mogą okazać się również braki formy kanonicznej takie jak nieposiadanie odpowiednich uprawnień przez kapłana udzielającego sakramentu.
Ślub konkordatowy a rozwód
Ślub konkordatowy łączy małżonków zarówno na poziomie prawnym jak i wyznaniowym. W przypadku orzeczenia rozwodu przez sąd nie jest jednoznaczne z ustaniem tegoż małżeństwa w świetle prawa kanonicznego.
Nie oznacza to jednak, że w przypadku ślubu konkordatowego uzyskanie rozwodu jest w jakiś sposób utrudnione. Są to tak naprawdę dwa oddzielne aspekty i mimo że ślub cywilny został wywołany przez zawarcie ślubów kościelnych, orzeczenie rozwodu w sądzie w żaden sposób nie wpływa na zapisy kościelne.
Ile trwa rozwód
Za czas trwania rozwodu uznajemy okres pomiędzy złożeniem papierów rozwodowych a uzyskaniem oczekiwanego wyroku. Podobnie jak w przypadku każdej sprawy sądowej może się rozciągnąć w czasie, jednak w dużej mierze zależy on od żądań postawionych w pozwie.
Mam tu na myśli przede wszystkim fakt, czy małżonkowie doszli do porozumienia i wnioskują o rozwód za porozumieniem stron, czy jednak to sąd ma rozstrzygnąć losy małżeństwa.
W pierwszym przypadku zdarza się, że rozwód zostaje udzielony już na pierwszej rozprawie, co może skrócić czas trwania rozwodu do około 3 miesięcy.
W skrajnych przypadkach może się ciągnąć nawet latami. Jeśli zakładasz, że samodzielne wypracowanie porozumienia z małżonkiem może być utrudnione lub wręcz niemożliwe, rozważ konsultację z adwokatem rozwodowym, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Ile kosztuje rozwód
Rozwód zwykle wiąże się z dużymi kosztami wynikającymi nie tylko z opłat sądowych, ale również wynikających z konieczności podziału majątku i dóbr wspólnych. W przypadku korzystania z pomocy adwokata rozwodowego należy również liczyć się z pokrycim jego honorarium.
Ile zapłacisz za rozwód?
- 600 zł opłata za wniesienie pozwu;
- 300 zł opłaty za zgodny wniosek o podział majątku lub 1000 zł za niezgodny wniosek;
Mogą się pojawić dodatkowe koszty, wynikające z konieczności uzyskania opinii biegłych.
Warto jednak zaznaczyć, że podobnie jak w innych sprawach prawa cywilnego koszty postępowania w całości ponosi osoba winna. W związku z tym, w przypadku gdy złożyłeś pozew z orzekaniem o winie małżonka, która została uznana, możesz następnie wnioskować o całkowity zwrot kosztów postępowania od strony pozwanej.
O zwrot kosztów postępowania w części lub w całości można również wnioskować w przypadku niekorzystnej sytuacji materialnej. Należy wówczas złożyć odpowiedni wniosek w załączeniu z głównym pozwem.
Jak wygląda sprawa rozwodowa
Rozwód wiąże się z koniecznością przeprowadzenia sprawy w sądzie. Często gdy pojawiają się myśli o konieczności wystąpienia w sądzie pojawiają się również wątpliwości i strach. Warto więc zaznaczyć, że w rozprawie zazwyczaj biorą udział tylko osoby zainteresowane oraz trzech sędziów.
Jeśli jednak występowanie we własnym imieniu podczas tak stresującego wydarzenia zostawia nam pot na czole, warto zastanowić się nad ustanowieniem pełnomocnictwa.
Konieczne bęzie w tym przypadku pełnomocnictwo szczególne (dotyczące konkretnej sprawy) możemy ustalić na zaufaną osobę lub na przedstawiciela prawnego, którym może być adwokat lub radca prawny.
Jak wiadomo, każda sprawa rozwodowa jest inna. Jako doświadczeni adwokaci możemy jednak wskazać elementy stałe, do których zaliczane są:
- pytania i odpowiedzi stron;
- przesłuchanie świadków;
- przesłuchanie małżonków;
- orzeczenie wyroku.
Jakie pytania zadaje sąd
W tracie pierwszego etapu sprawy rozwodowej sąd kieruje pytania do małżonków. Zwykle są to pytania potwierdzające informacje zawarte w pozwie i odpowiedzi na pozew.
Będą to więc pytania odnośnie momentu ustania więzi fizycznej, emocjonalnej i gospodarczej, czy o posiadanie dzieci.
Na tym etapie nie ma konieczności wchodzenia w szczegóły, lepiej skupić się na podstawowych faktach, a zeznania zostawić na później.
Bądź jednak przygotowany na pytanie o to, czy kochasz małżonka i czy widzisz szansę na ratowanie związku. Zwykle ten moment okazuje się najbardziej nerwowy dla naszych klientów, nawet jeśli wcześniej byli przekonani, że tak nie będzie.
Jeśli stresujesz się na myśl pytań zadawanych przez sąd skorzystaj z konsultacji, podczas której przedstawisz nam swoją sytuację, a my wytłumaczymy Ci wszystkie kwestie związane z rozwodem i odpowiemy na pytania.
Świadkowie na rozwodzie
W przypadku skomplikowanych rozwodów, zwłaszcza z orzekaniem o winie, nieuniknione może okazać się wskazanie świadków. Kto może zostać świadkiem na rozwodzie?
Podobnie jak w sprawach cywilnych warunkiem koniecznym do uznania świadka jest jego umiejętność do postrzegania świata, oraz brak związania tajemnicą zawodową.
Ponadto świadkiem w sprawie rozwodowej nie może zostac małoletni przed ukończeniem 13 roku życia, lub w przypadku bycia zstępnym jednej ze stron, 17 roku życia.
Nie ma za to żadnych przeciwwskazań, aby świadkami w sprawie rozwodowej zostali członkowie najbliższej rodziny stron.
Wzruszenie wyroku rozwodowego
Niejednokrotnie zdarza się, że wyrok sądu w sprawie rozwodu jest nieprzychylny naszym wnioskom. Nasuwa się wtedy pytanie, czy jest możliwa zmiana prawomocnego wyroku?
W takim przypadku istnieje możliwość wzruszenia wyroku rozwodu. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona bardzo ograniczona i często dopuszczalna tylko w wyjątkowych sytuacjach takich jak wydanie wyroku na podstawie podrobionego dokumentu czy ujawnienie nowych okoliczności, z których nie było możliwości wcześniejszego skorzystania.
W przypadku skargi o wznowienie wyroku rozwodowego musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które wynoszą 600 zł od pozwu.
Ograniczenia te nie dotyczą pozostałych kwestii orzekanych w trakcie rozwodu, takich jak kontakty z dziećmi czy alimenty. Gdy nastąpiła zmiana okoliczności, która wynikła z ujawnienia nowych faktów, niedostępnych podczas orzekania wyroku wystarczy, że złożymy odpowiednie wnioski do właściwego rejonem sądu rodzinnego.
Alimenty na dziecko
Alimenty na dziecko ustalane są w orzeczeniu wyroku rozwodowego.
W celu wyznaczenia wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę nie tylko rzeczywiste przychody byłego małżonka lub też ich brak, ale przede wszystkim jego zdolność zarobkową.
Ma to przeciwdziałać celowemu zaniżaniu wysokości alimentów przez zatajanie części dochodów.
Sąd szczegółowo bada również sytuacje, w której były małżonek w okresie poprzedzającym bezpośrednio sprawę rozwodową przepisuje swoje aktywa na kogoś pośredniego, lub zawiera mniej korzystne umowy o pracę.
Najbardziej celna w przewidzeniu kwoty alimentów okazuje się zasada równej stopy życia. Głosi ona, że nie powinno być różnicy w poziomie życia pomiędzy dziećmi a rodzicami. Można więc wnioskować, że gdy rodzica stać, to dziecku też nie powinno brakować.
Warto wspomnieć, że alimenty, mimo że powszechnie kojarzone ze świadczeniem pieniężnym nie składają się wyłącznie z nich. Istotny jest również osobisty wkład rodzica w wychowanie dziecka.
Alimenty na żonę w przypadku wyłącznej winy męża
Alimentacji na rzecz małżonka ponownie przywołuje kwestię orzekania o winie w trakcie rozwodu. Nie ma bowiem możliwości wnioskowania o alimenty na rzecz strony całkowicie winnej, nawet jeśli znajdzie się ona w niedostatku.
Inaczej wygląda sprawa, gdy małżonek nieuznany za wyłącznie winnego znajdzie się w niedostatku. Wtedy niezależnie od sposobu orzekania rozwodu może on wnioskować o alimenty od byłego małżonka na okres 5 lat.
Po upływie tego okresu ustaje obowiązek alimentacyjny, chyba że sąd stwierdzi inaczej, na podstawie wniosku uprawnionego do alimentów małżonka.
W przypadku gdy o alimenty od osoby całkowicie winnej ubiega się osoba niewinna, sąd może zasądzić je bez względu na to, czy niewinny znajduje się w niedostatku, a ograniczenie czasowe nie ma tu znaczenia.
Obowiązek alimentacyjny na żonę w przypadku wyłącznej winy męża wygasa wówczas tylko w dwóch przypadkach:
- śmierci któregoś z małżonków;
- ponowne zawarcie związku małżeńskiego przez osobę niewinną.
Chcesz otrzymać ten artykuł na maila?
To całkiem sporo informacji. Wpisz swój adres e-mail i otrzymaj je na maila, żebyś mógł wrócić do nich w dowolnym momencie.