Jak wygrać sprawę o alimenty
Ustalenie alimentów na rzecz dziecka stron może zostać uregulowana na kilka sposobów. Do sposobów uregulowania alimentów na dziecko może dojść w sposób polubowny lub sądowy. Niemniej jednak sprawy o alimenty bardzo często zostają skierowane na drogę postępowania sądowego. Wówczas osią toczącego się sporu stanowi zakres obowiązku alimentacyjnego rodzica wobec dziecka.
Co należy, więc zrobić w sytuacji, gdy czeka nas postępowanie sądowe w sprawie zasądzenia alimentów i tym samym konieczność pozwania o alimenty drugiego rodzica? Odpowiedź jest dość prosta – należy się do takiej sprawy przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak więc przygotować się do procesu, aby wygrać sprawę o alimenty?
Pozew o alimenty
Pierwszym elementem przygotowania się do sprawy o alimenty jest prawidłowe przygotowanie pozwu. Z pewnością bardzo ułatwi nam to późniejsze przygotowanie się do rozprawy. Składając pozew o alimenty należy pamiętać, że pozew powinien czynić zadość ogólnym warunkom pisma procesowego. Pozew musi spełniać wymogi formalne, do których zgodnie z art. 126 §1 kpc zaliczamy:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia;
- w przypadku, gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia, co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników.
Sądem właściwym do sprawy o alimenty, do którego należy złożyć pozew o alimenty jest Sąd Rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania pozwanego rodzica lub według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do uzyskania alimentów (czyli miejsca zamieszkania dziecka). Wybór, do którego Sądu złożymy pozew należy do osoby występującej z pozwem o alimenty.
Czy od pozwu o alimenty przy jego wnoszeniu do sądu należy uiścić opłatę sądową?
Nie, gdyż pozew o alimenty nie podlega opłacie sądowej. Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych „Nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych”.
Dlaczego należy przygotować się wcześniej?
Jeżeli rodzic dziecka ma świadomość, iż czeka go sądowe zasądzenie alimentów i konieczność pozwania o alimenty drugiego rodzica, należy przygotować się wcześniej celem sporządzenia listy miesięcznych wydatków ponoszonych w związku z usprawiedliwionymi potrzebami dziecka. Konieczne jest również zgromadzenie odpowiednich dowodów na poparcie tych twierdzeń.
Żądanie w zakresie wysokości dochodzonych alimentów należy odpowiednio uargumentować a ponoszone twierdzenia w zakresie przesłanek istnienia roszczenia alimentacyjnego w żądanej w pozwie wysokości. Przede wszystkim liczą się koszty utrzymania dziecka oraz możliwości zarobkowe obojga rodziców.
Do miesięcznych wydatków ponoszonych w związku z usprawiedliwionymi potrzebami dziecka zaliczamy:
- Wyżywienie – nie ma sensu przedkładać dużej ilości paragonów związanych z wyżywieniem, kiedy sąd uznał, że wyżywienie oscyluje w granicy 500 zł. Jeżeli jednak dziecko je produkty drogie lub jest na diecie, wówczas należy przedłożyć dowód w postaci opinii o diecie, rachunek za catering.
- Koszty związane ze szkołą – istotne jest czy dziecko uczęszcza do szkoły państwowej czy prywatnej. Jeżeli uczęszcza do prywatnej należy załączyć umowę albo dowód świadczący o tym, że płacone jest czesne. Z kolei, jeżeli dziecko uczęszcza do szkoły państwowej należy opisać koszty związane z przyborami szkolnymi, składkami klasowymi itd.
- Zajęcia dodatkowe – należy wykazać obecne koszty związane z zajęciami dodatkowymi, na jakie uczęszcza dziecko. Nie jest konieczne przedstawienie dowodu z uczęszczania dziecka na zajęcia dodatkowe, wystarczy dowód z przesłuchania stron.
- Wakacje i ferie – jeżeli dziecko w trakcie trwania wakacji lub ferii wyjeżdża na kolonie należy w tym zakresie uiścić odpowiedni dowód.
- Opieka medyczna – wskazujemy koszty związane z opieką medyczną, czyli stomatolog, lekarstwa, lekarz. Jeżeli dziecko choruje należy zamieścić w tym obszarze odpowiednie dowody, za pomocą, których przekonamy sąd, że faktycznie ponosimy w związku z tym koszty.
- Rozrywka – należy pamiętać o uwzględnieniu kosztów jednorazowych oraz rocznych. Koszty jednorazowe przedstawiamy w skali roku, natomiast koszty roczne przedstawiamy w skali miesięcznej.
Uzasadnienie pozwu
W uzasadnieniu pozwu o alimenty należy opisać stan faktyczny sprawy, wskazać fakty, na których powód opiera swoje żądanie i które mają istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
Zgodnie z art. 133 § kodeksu rodzinnego i opiekuńczego należy wykazać obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka. Należy opisać czy do pory złożenia pozwu, rodzic płacił alimenty na dziecko, jeżeli tak to, w jakiej wysokości. Należy opisać sytuację faktyczną dziecka tzn. ile ma lat, czy uczęszcza do szkoły/przedszkola, czy na coś choruje.
Kolejnym elementem uzasadnienia jest wskazanie miesięczne usprawiedliwione potrzeby uprawnionego dziecka. Należy wskazać, jaka kwota jest miesięcznie przeznaczana na zaspokojenie jego potrzeb, z jakiego tytułu i w jakiej wysokości.
Dalej należy wskazać możliwości zarobkowe oraz majątkowe zobowiązanego Pozwanego. Należy, więc wskazać miejsce pracy rodzica, wysokość osiąganych dochodów, wykształcenie i doświadczenie zawodowe, kwalifikacje zawodowe, a także możliwości zarobkowe w sytuacji posiadania wiedzy o możliwości zaniżania osiąganych dochodów.
W pozwie należy umieścić opis, jak wygląda opieka nad dzieckiem, jak wyglądają kontakty pozwanego rodzica z dzieckiem – czy rodzic interesuje się dzieckiem. To czy pozwany rodzic ma kontakt z dzieckiem wpływa na obowiązek alimentacyjny. Obowiązek alimentacyjny dotyczy obojga rodziców, nie zawsze jest on jednak ukształtowany po połowie na rodziców.
Wniosek o zabezpieczenie
W pozwie o alimenty można zawrzeć wniosek o udzielenia zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego na czas trwania postępowania w sądzie. Taki wniosek należy uzasadnić zgodnie z wymogami prawa. Uzasadnienie o udzieleniu zabezpieczenia musi zostać zawarte osobno w pozwie np. jako osobny akapit pozwu.
Pozew o alimenty należy przygotować i złożyć w biurze podawczym właściwego Sądu Rejonowego albo wysłać pocztą listem poleconym do właściwego Sądu Rejonowego. Należy to zrobić w dwóch egzemplarzach – jeden egzemplarz pozwu wraz z załącznikami dla sądu oraz drugi dla strony przeciwnej.
Na rozprawie Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe m.in. przesłuchuje strony ustalając okoliczności, od których zależy wysokość alimentów. Sąd zapyta o potrzeby osoby uprawnionej do alimentów, o wysokość wydatków przeznaczanych na ten cel. W przypadku alimentów na rzecz małoletnich dzieci pojawią się pytania dotyczące zarobków rodziców.