Jak uregulować kontakty z dzieckiem gdy rodzice mieszkają w różnych krajach?
Łatwość podróżowania sprawia, że coraz częściej małżonkowie po rozwodzie nie mieszkają w tym samym kraju. O ile nie mają dzieci, kwestia ta nie ma w zasadzie żadnego znaczenia. Kiedy jednak ze związku był potomek, pojawia się pytanie o to, jak w takiej sytuacji uregulować kontakty z dzieckiem.
Czy każdy rodzic ma prawo do kontaktu z dzieckiem?
Prawem przysługującym każdemu rodzicowi jest kontakt z dzieckiem. Jeśli sąd nie orzekł inaczej, wyjątkiem nie są nawet ci rodzice, którzy pozbawieni zostali władzy rodzicielskiej. Przebywanie dziecka za granicą nie znosi tego prawa, a obowiązkiem drugiego z rodziców jest umożliwienie dziecku kontaktu z mieszkającym w innym państwie ojcem/matką. Wyjątkiem są sytuacje, w których sąd zdecydował – z różnych powodów – o zakazie kontaktów z dzieckiem. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy rodzic stosował wobec dziecka przemoc.
Kontakty z dzieckiem w sprawach transgranicznych
Mówiąc o kontaktach z dzieckiem, warto podkreślić, że mogą one przybierać różną formę. Za kontakt nie jest uważane wyłącznie spotkanie o charakterze bezpośrednim. Również kontakt telefoniczny czy korespondencja, a także kontakt z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, (messenger, whatsApp)
Sąd właściwy do rozpatrzenia sprawy o kontakty z dzieckiem
Jeśli rodzice nie mogą dojść do porozumienia w kwestii kontaktów z dzieckiem, pozostaje wyegzekwowanie tego prawa na drodze sądowej.
Niezbędne jest złożenie wniosku o ustalenie kontaktów, w którym znaleźć muszą się między innymi:
– dane osoby składającej wniosek;
– dane drugiego rodzica;
– konkretne propozycje dotyczące spotkań – w takim wniosku należy wskazać jak często chcemy się spotykać z dzieckiem, w jakie dni, jak wyobrażamy sobie dni świąteczne czy wakacje, czy chcemy zabierać dziecko do siebie, czy też zamierzamy odwiedzać je w miejscu zamieszkania.
Należy pamiętać o uzasadnieniu swojego wniosku, a także dołączeniu do niego odpisu aktu urodzenia dziecka.
Dlaczego warto ustalić zasady kontaktu z dzieckiem drogą sądową?
Wsparcie sądu jest rozwiązaniem najkorzystniejszym wówczas, gdy rodzice nie mogą się między sobą porozumieć. Decyzja sędziego porządkuje kwestie dotyczące kontaktów rodzica z dzieckiem i znacznie ułatwia rodzicowi egzekwowanie swojego prawa w tym zakresie. Warto pamiętać, że dobrym wyjściem okazuje się skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika, który zajmował się już sprawami dotyczącymi kontaktów transgranicznych. Zadba on o pomyślne zakończenie sprawy. Znalezienie dzisiaj fachowca zajmującego się tego rodzaju sprawami nie jest trudne. Na rynku działają nawet kancelarie specjalizujące się w pomocy w takich właśnie przypadkach.
Wyjazd dziecka za granicę zawsze wiąże się z komplikacjami, jeśli chodzi o utrzymywanie kontaktów z drugim z nich. Warto jednak pamiętać, że przy odrobinie chęci i współpracy z obu stron można się w tej kwestii porozumieć. Jeśli jednak nie jest to możliwe, pomocą zawsze może być sąd. Wystarczy złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem, a kwestia ta została uporządkowana, a wyegzekwowanie swojego prawa stało się zdecydowanie prostsze.