Rozwód, a separacja – różnice
Nie zawsze pary, które decydują się na zawarcie związku małżeńskiego trwają w nim do końca życia. Zdarza się, że nawet po wielu latach wspólnego pożycia dochodzą do głosu różnice w charakterach, wzajemnych oczekiwaniach czy postawach życiowych małżonków. Wówczas nieuchronna może okazać się decyzja o separacji bądź rozwodzie. Czym różnią się od siebie te dwie instytucje prawa rodzinnego?
Skutki prawne rozwodu i separacji
Separacja to rozwiązanie poniekąd pośrednie między trwaniem w małżeństwie, a jego zakończeniem. Daje małżonkom czas i możliwość zastanowienia się nad tym, co dalej z ich związkiem. Separacja rozdziela małżonków, ale robi to zdecydowanie mniej drastycznie niż rozwód. Nie kończy ona małżeństwa, a jest swoistą przerwą w związku. Mimo to generuje szereg skutków prawnych. Wraz z orzeczeniem separacji dochodzi do powstania między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej. Ponadto, jeśli któreś z małżonków umrze podczas trwania separacji, nie znajdują zastosowania przepisy o dziedziczeniu ustawowym dotyczące małżonków. Aby jedno z małżonków odziedziczyło np. mieszkanie, będące własnością współmałżonka, konieczny jest ważny testament sporządzony przez zmarłego. W przypadku separacji sąd musi wypowiedzieć się również o tym, jak będzie wyglądała opieka nad małoletnimi dziećmi małżonków.
Mimo orzeczenia separacji nie dochodzi do ustania małżeństwa – o tym już wspomnieliśmy. Oznacza to, że małżonkowie nie mogą wstąpić w kolejny związek małżeński. Mają również obowiązek pomagać sobie, jeśli zachodzi taka konieczność.
Najważniejszym skutkiem prawnym rozwodu jest ustanie małżeństwa, do którego dochodzi z chwilą uprawomocnienia się wyroku. Oznacza to, że między małżonkami ustają jakakolwiek więzi. Mogą oni zawrzeć nowe małżeństwo, nie są też zobowiązani do wzajemnej pomocy. Wraz z rozwodem powstaje rozdzielność majątkowa, co oznacza, że dotychczasowy wspólny majątek małżonków musi zostać podzielony.
Obowiązki alimentacyjne po rozwodzie i separacji
Zarówno po orzeczeniu separacji, jak i rozwodu, możliwe jest ubieganie się o alimenty. Po orzeczeniu separacji sąd stosuje dokładnie takie same uregulowania w kwestii alimentów, jak w odniesieniu do małżonków, którzy się rozwiedli. Alimentów można domagać się zarówno wówczas, gdy orzeczono rozwód o winie, jak i wtedy, kiedy nikogo nie uznano za winnego rozpadu małżeństwa. Warto jednak pamiętać, że w przypadku orzeczenia o winie można domagać się alimentów od małżonka winnego nawet wtedy, kiedy nie znajdujemy się w niedostatku. Już samo pogorszenie się sytuacji majątkowej jest wystarczające do tego, aby sąd przyznał alimenty na byłego małżonka. W przypadku orzeczenia separacji bądź rozwodu bez wskazania winnego niezbędne jest wykazanie, że strona ubiegająca się o alimenty znalazła się w niedostatku.
Sąd, który orzeka alimenty – zarówno w przypadku separacji, jak i rozwodu – zawsze ustala ich wysokość. Bierze przy tym pod uwagę sytuację finansową osoby, która ma je otrzymać, a także status materialny osoby, która zobowiązana będzie to płacenia alimentów. Zarówno separacja, jak i rozwód rodzą określone skutki prawne. Przekładają się one na dalsze życie małżonków, a także możliwości, jakie zyskują.