Ile kosztuje rozwód z adwokatem?
Decydując się na rozwód – zwłaszcza ten z orzekaniem o winie – warto skorzystać z usług adwokata. Pomoże on uzyskać korzystne orzeczenie, zadba o zadowalające nas zasady opieki nad dzieckiem czy odpowiedni podział majątku. Wiele osób obawia się jednak wysokich kosztów związanych z usługami prawnika. Ile zapłacić trzeba za rozwód z pomocą adwokata?
Sprawa rozwodowa – opłaty
Podstawową opłatą, jaką trzeba ponieść, wnosząc pozew o rozwód, jest opłata sądowa. Jest ona stała w każdym sądzie i wynosi obecnie 600 złotych. Jeśli rozwód odbędzie się bez orzekania o winie, po zakończonym postępowaniu sąd zasądzi dla nas zwrot połowy tej kwoty. Pozostałe sto pięćdziesiąt powinien oddać nam małżonek. Trzeba jednak pamiętać, że w toku sprawy zwykle nieuniknione jest poniesienie kosztów dodatkowych. Sąd może uznać – z różnych powodów – że niezbędne jest powołanie biegłych. Często chodzi o biegłych psychologów i psychiatrów, którzy mają wypowiedzieć się na przykład w przedmiocie więzi łączących dziecko z rodzicem. Za wydanie takiej opinii trzeba zapłacić co najmniej pięćset złotych, choć często jest to kwota jeszcze wyższa . Sędzia może również skierować sprawę do mediacji. Postępowanie mediacyjne nie wiąże się jednak z dużym kosztem – ok. 400 zł jednak kwota ta zależy od ilości spotkań potrzebnych do wypracowania ugody mediacyjnej. Dodatkowe koszty pojawią się także wówczas, gdy strony nie będą potrafiły się porozumieć w kwestii wspólnego majątku i będzie rozstrzygał o tym Sąd w sprawie o podział majątku. W przypadku podziału zgodnego jest to kwota trzystu złotych, z kolei gdy małżonkowie nie potrafią osiągnąć porozumienia, wydatek ten może wzrosnąć do tysiąca złotych.
Koszty adwokata w sprawie rozwodowej
Krążą legendy o tym, jak wysokie wynagrodzenie może pobierać adwokat za reprezentowanie nas w sprawie rozwodowej. W praktyce nie jest jednak aż tak źle. Zacznijmy od tego, że sąd w sprawach rozwodowych zasądza wynagrodzenie prawnika w wysokości siedmiuset dwudziestu złotych. Jeśli sprawa była zawiła i trwała długo, może zdecydować się na zwielokrotnienie tej sumy. Warto pamiętać, że osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą wystąpić do sądu o przyznanie prawnika z urzędu, w sytuacji gdy nie są w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej z wyboru.
Wynagrodzenie prawników zajmujących się sprawami rozwodowymi jest bardzo różne. W większych miastach – takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław – jest oczywiście wyższe niż w miastach dużo mniejszych, do których zaliczyć można chociażby Opole Lubelskie, Gostynin czy Kraśnik. Na ogół współpraca z prawnikiem polega na podpisaniu stosownej umowy i wniesieniu jednorazowej opłaty od pełnomocnictwa. W przypadku spraw rozwodowych kwoty zaczynają się od 2000 zł w górę w zależności od stopnia skomplikowania sprawy, nakładu pracy adwokata czy ilości rozpraw. Oczywistością jest, że im więcej rozpraw zostanie przeprowadzonych w ramach postępowania, tym wyższe koszty wiązać się będą ze sfinalizowaniem rozwodu. Decydując się na złożenie pozwu o rozwód, warto skorzystać z pomocy prawnika. Wbrew obiegowej opinii, usługi specjalisty od rozwodów wcale nie są aż tak kosztowne, a przynieść nam mogą szereg korzyści.